• Dumni z Orląt

• Nasze bardzo liczne Orlęta regularnie doskonalą swoje umiejętności. Przeszły już szkolenie w zakresie I pomocy, poznawały zasady posługiwania siię bronią, regularnie ćwiczą sprawność fizyczną, a w poniedziałek 2 maja uczestniczyły w zajęciach na strzelnicy.

Są dumą naszej szkoły!!!

• Maj z flagą w tle

• Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Ucieszymy cię piosenką,

Która w całej Polsce słynie.

Witaj Maj , Trzeci Maj,

U Polaków błogi raj!

Nierząd braci naszych cisnął ,

Gnuśność w ręku króla spała,

A wtem Trzeci Maj zabłysnął

I nasza Polska powstała.

Wiwat maj , piękny Maj,

Wiwat wielki Kołłątaj!

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja, jak wskazuje sama nazwa święta, przypada na  3 maja. Jest to święto państwowe, . Obchody związane ze świętem nawiązują do wydarzeń z 1791 r., kiedy to podpisano pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Ustawę zasadniczą podpisał król Stanisław Poniatowski, który w tym czasie rządził Polską. Święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po 11 listopada, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Święto upamiętnia dzień, kiedy w Polsce zaszły duże zmiany prawne dotyczące zarówno kwestii władzy w państwie, oświaty, religii itp.

Najważniejsze założenia konstytucji:

• zniesienie wolnej elekcji,
            • zniesienie poddaństwa chłopów,
            • ustanowienie trójpodziału władzy,
            • zniesienie liberum veto.

Konstytucja 3 Maja – jak długo trwała?

Ustawa zasadnicza byłą ogromnym osiągnięciem i wprowadziła wiele korzystnych zmian dla narodu, mimo że obowiązywała tylko przez 14 miesięcy. Konstytucja miała swoich zwolenników i przeciwników i została podpisana w momencie, kiedy przeciwnicy podpisania ustawy nie wrócili jeszcze z urlopów

• Jesteśmy Eco -  konkurs ekologiczny

• Pod koniec kwietnia ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego dla szkół podstawowych  „Jesteśmy ECO” zorganizowanego przez firmy: Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Małopolskim i Aero Gearbox International Poland w Ropczycach.

Zadaniem najmłodszych było przygotowanie pracy plastycznej zaś uczniowie klas IV-VIII musieli wykonać projekt zachęcający do zachowań przyjaznych dla środowiska.

Nasi uczniowie z klas II, III i VII z powodzeniem reprezentowali szkołę w tych zmaganiach.

• Konkursów ciąg dalszy

•

12 kwietnia 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim zorganizowany został II Powiatowy Turniej Wiedzy Chemicznej, objęty patronatem Wydziału Chemii UJ w Krakowie. W konkursie wzięły udział uczennice klasy VIII Milena Barnak i Natalia Jamróz.