• JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI

      • "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości

        ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,

        ani nie ma prawa do przyszłości"

                                         J. Piłsudski

                       

         

        ***************************

        Finałową częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości stało się podpisanie dokumentu, w którym nasza społeczność prosi Pana Burmistrza o nadanie Szkole Podstawowej w Borku Wielkim imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
        Prośbę tę oraz jej uzasadnienie podpisali przedstawiciele: Rady Pedagogicznej - Dyrektor szkoły oraz P. Danuta Jakubek, Rady Rodziców P. Agata Paszkowska i Samorządu Uczniowskiego - Zofia Rolek i Emilia Kaczmarska.

        Realizacja Uchwały Rady Gminy z 19.04.2018 r.
        dopełniona została poświęceniem i przekazaniem szkole sztandaru oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej
        w dniu 30 kwietnia 2019 r.

        **********************************************************************************************

        BIOGRAM PATRONA SZKOŁY

        Józef Klemens Piłsudski

        (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie)

        Pierwszy marszałek polski (1920), dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930). Żołnierz, polityk, Polski Działacz społeczny i niepodległościowy. Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W młodości, w czasach konspiracji był znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Za czasów Legionów Polskich nazywano Józefa Piłsudskiego: Komendantem, Marszałkiem, Dziadkiem oraz Ziukiem.

                           Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w patriotycznej rodzinie. Ojcem był Józef Wincenty Piłsudski (1833 - 1902), matką Maria z Billewiczów (1842 - 1884). Józef Wincent był podczas powstania
        w 1863 roku komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzicie pobrali się przed samym powstaniem. Józef Klemens Piłsudski był czwartym w kolejności dzieckiem.

                           W 1877 roku Józef, wraz z bratem Bronisławem rozpoczął naukę w I Gimnazjum wileńskim, gdzie obaj bracia wraz z kolegami założyli kółko o nazwie Spójnia. Kółko zajmowała się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. We wrześniu 1884 zmarła ciężko chora Maria Piłsudska, a rok Później Józef zdał maturę. Jesienią rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy rozpoczął konspiracyjną działalność w niepodległościowych organizacjach studenckich. Związał się z socjalistyczno - rewolucyjnym ruchem "Narodnaja Wola". Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni.

                      22 marca 1887 roku za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów Piłsudski został aresztowany. Następnie pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II został zesłany na Syberię, do Kiryńska a potem do Tunki.

                        Józef Piłsudski niemal do ostatnich dni swojego życia ukrywał nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Podczas pogrzebu naród oddał hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu. Serce spoczęło, zgodnie z testamentem w grobie matki w Wilnie na cmentarzu "na Rossie". W 1937 roku na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami Marszałka została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

         
         
  • Galeria zdjęć

      brak danych