• Bliżej Patrona - 100-lecie istnienia Instytutu Józefa Piłsudskiego.

• „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi
            czasowo zajmujących dane terytorium”.

/J. Piłsudski/

11 maja 2023 r. Pan Dyrektor Paweł Gnacek oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły Milena Ziobro uczestniczyli w uroczystości, która odbyła się w Warszawie z okazji 100-lecia istnienia Instytutu Józefa Piłsudskiego

Z tej okazji nasi przedstawiciele złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Reprezentacja wzięła też udział w otwarciu konkursu związanego z polską drogą do niepodległości.

Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a na zakończenie wszyscy zaproszeni goście zwiedzili Belweder.

M. Ziobro

• KOSZYKARKI TRZECIE W WOJEWÓDZTWIE

•     15 maja 2023r. w finale wojewódzkim w koszykówce 3x3 na parkiecie GOSiR w Jedliczu rywalizowały nasze koszykarki w składzie: Król Katarzyna, Wiktor Julita, Łoboś Iga oraz Wojda Joanna.

Do rywalizacji przystąpiło 22 zespoły. Turniej przeprowadzono systemem grupowo-pucharowym. Po rozgrywkach grupowych i wygranych meczach SP nr1 Dynów (4:1) i SP Błażowa (2:0) wychodzimy z pierwszego miejsca z grupy i rozpoczynamy walkę w systemie pucharowym (przegrany odpada). Tu trafiliśmy na drużyny z sąsiedniej gminy. Wygrana z SP nr1 Ropczyce (5:1) i z SP Mała (4:2) doprowadziła nas do półfinału, w którym nasze dziewczyny zmierzyły się z obrończyniami tytułu mistrzowskiego - SP Wierzawice.

Ostatecznie przegrywamy mecz  (2:7) i pozostaje nam mecz o trzecie miejsce. W nim ponownie spotykamy się ze szkołą z Błażowej. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku nasze dziewczęta wygrywają 6:5. Podium uzupełniła szkoła SP nr3 ze Stalowej Woli, która w finale uległa SP Wierzawice 0:6.
            Duże brawa i gratulacje dla dziewcząt za osiągnięty wynik!!! Dzięki zaangażowaniu, ambicji oraz systematycznym i aktywnym udziałem w zajęciach SKS, po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdobywamy medal w finale wojewódzkim w grach zespołowych.

• Rośnie kolejna kadra sportowa!

• 29 kwietnia 2023r w naszej szkole odbyły się zawody gminne klas młodszych w „DWA OGNIE”.

W turnieju wzięło udział 5 drużyn z naszej gminy: SP Boreczek, SP Krzywa, SP Czarna, SP nr 3 w Sędziszowie Młp., oraz nasza drużyna w składzie: Weronika Kozek, Anna Daniel, Maja Stręk, Kinga Ocytko, Igor Szczęch, Jakub Daniel, Franciszek Górniak i Bartosz Skiba. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”.

Nasi młodzi sportowcy wygrali wszystkie mecze całego turnieju, zajmując pierwsze miejsce. Zmagania tych najmłodszych adeptów sportu były bardzo emocjonujące i przysporzyły licznych emocji oraz wrażeń. Ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i propagowanie sportu wśród najmłodszych.

• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 roku w Warszawie uchwalono  pierwszą w Europie konstytucję,
            która do historii przeszła pod nazwą
            Konstytucji 3 maja.

"Konstytucja miała stanowić podstawę racjonalnego i sprawnie działającego państwa. Miała ratować osłabiony kraj przed następnym rozbiorem. Twórcy byli przekonani, że zadanie, które przed nimi stało, wykonali  /prof. Zofia Zielińska, historyk./"

Jej ojcami byli:

1. Ignacy Potocki

Jedna z najważniejszych postaci Sejmu Wielkiego i przywódca Stronnictwa Patriotycznego. Przygotował pierwszy projekt konstytucji, przedłożony w 1790 roku "Projekt do formy rządu".

2. Stanisław August Poniatowski

Ostatni władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów i główny autor tekstu konstytucji.

3. Julian Ursyn Niemcewicz

Brał udział w tajnych przygotowaniach tekstu konstytucji i należał do jednych z jej najgorliwszych zwolenników.

4. Hugo Kołłątaj

Jeden z czołowych publicystów epoki stanisławowskiej. Choć został wyświęcony na księdza, to wystrzegał się posługi przy ołtarzu. Ważnym wkładem Kołłątaja w pracę Sejmu Wielkiego było skupienie wokół siebie grupy działaczy zaangażowanych na rzecz reform.

5. Stanisław Małachowski

Stanisław Małachowski był jedną z najważniejszych postaci w trakcie obrad sejmowych 3 maja 1791 roku. Głos marszałka był ważnym argumentem za przyjęciem ustawy rządowej .

źródło:  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/596474,Konstytucja-3-maja-dzielo-oswieconych-monarchistow