• Procedury Bezpieczeństwa

        • I. Procedura postępowania w sytuacji stwierdzenia
          dewastacji minia szkolnego lub cudzej własności.

          1. Nauczyciel, który uzyska informację o dewastacji lub stwierdzi dewastację mienia przez ucznia ustala okoliczności zdarzenia na podstawie rozmowy z osobą informującą  o zaistniałym fakcie bądź własnego oglądu sytuacji w miejscu zaistnienia szkody.
          2. W przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy/sprawców, nauczyciel przeprowadza rozmowę ze wszystkimi osobami mogącymi się znajdować/ w miejscu zdarzenia.
          3. Nauczyciel informuje o zaistniałym fakcie dyrektora szkoły, sporządza notatkę ze zdarzenia  w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.
          4. W przypadku niebudzącego wątpliwości ustalenia sprawcy szkody wychowawca wzywa do szkoły jego rodziców/prawnych opiekunów.
          5. Poinformowanie rodziców ucznia (w obecności pedagoga szkolnego) o konsekwencjach wandalizmu (materialnych, społecznych, obniżonej ocenie z zachowania), zastosowanie kary wobec ucznia, oraz wspólne z rodzicami ustalenie możliwości naprawienia wyrządzonych szkód.
          6. Spisanie notatki  z przebiegu spotkania z rodzicami i umieszczenie jej  w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych,  w szczególności odnotowanie, co zostało zniszczone, w jaki sposób szkoda zostanie naprawiona i w jakim terminie, jakie konsekwencje poniesie uczeń. Notatkę podpisują wszystkie osoby obecne na spotkaniu.
          7. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły powiadamia Sąd Rodzinny
            i Nieletnich.

           

          II. Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia
          faktu kradzieży przez ucznia.

          1. Nauczyciel powiadamia o zdarzeniu wychowawcę klasy .
          2. Nauczyciel, na którego lekcji miała miejsce kradzież lub który został poinformowany o kradzieży przez ucznia, we współpracy z wychowawcą ustala okoliczności kradzieży dokonanej przez ucznia (z zachowaniem nietykalności osobistej ucznia).
          3. Wychowawca zobowiązany jest poinformować dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
          4. Wychowawca wzywa rodziców/opiekunów prawnych sprawcy.
          5. Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem w obecności dyrektora szkoły i rodziców, z której sporządza notatkę podpisaną przez rodziców
            i umieszcza ją w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.
          6. Uczeń lub rodzic/opiekun prawny zostaje zobowiązany do oddania skradzionej rzeczy lub pokrycia kosztów skradzionego przedmiotu.
          7. Jeżeli zdarzenie dotyczy małoletniego ucznia, dyrektor szkoły o zaistniałym fakcie powiadamia Sąd Rodzinny.
          8. W przypadku odmowy współpracy przez ucznia i rodziców/prawnych opiekunów, dyrektor powiadamia policję.

          III. Procedura postępowania wobec ucznia –
           sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa.

          1. Przerwanie zachowania agresywnego.
          2. Poinformowanie wychowawcy i dyrektora szkoły o zdarzeniu.
          3. Ustalenie okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia, odpowiedzialni: wychowawca, nauczyciel interweniujący.
          4. Powiadomienie rodziców ucznia - sprawcy.
          5. Powiadomienie policji w przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała) lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana.
          6. Zabezpieczenie ewentualnych dowodów przestępstwa lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa i przekazanie ich policji.
          7. Ustalenie przez wychowawcę w porozumieniu z dyrekcją sankcji (zgodnie ze Statutem Szkoły) wobec ucznia. Przekazanie rodzicom (opiekunom) pisemnej lub ustnej informacji nt. wyciągniętych konsekwencji wynikających ze Statutu Szkoły. Sporządzenie notatki o zdarzeniu i umieszczenie jej w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          8. Dyrektor szkoły o zaistniałym fakcie powiadamia Sąd Rodzinny.
          9. W przypadku zatrzymania ucznia (zabrania ucznia ze szkoły) przez policję, dyrektor sporządza notatkę służbową.

          IV. Procedura postępowania wobec ucznia
           – ofiary czynu karalnego.

          1. Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku, kiedy ofiara doznała obrażeń, odpowiedzialni: pielęgniarka/higienistka lub nauczyciel interweniujący.
          2. Poinformowanie dyrektora szkoły o zdarzeniu.
          3. Powiadomienie rodziców ucznia o zdarzeniu oraz o możliwości wsparcia psychologicznego.
          4. W przypadku obrażeń ucznia - wezwanie Pogotowia Ratunkowego. Wezwanie policji do szkoły, gdy istnieje konieczność profesjonalnego zabezpieczenia środków przestępstwa, ustalenia okoliczności.
          5. Ustalenie okoliczności zdarzenia. Sporządzenie notatki służbowej wychowawca. Sporządzenie notatki o zdarzeniu i umieszczenie jej w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          6. Przekazanie rodzicom (opiekunom) informacji na temat wyciągniętych konsekwencji wobec ucznia — sprawcy czynu karalnego. Sporządzenie notatki i umieszczenie jej w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.

           

          V. Procedura w przypadku licznych nieobecności, spóźnień, wagarów.

          1. Prowadzenie indywidualnych rozmów wychowawcy z uczniem.
          2. Stały kontakt z rodzicami, informowanie o frekwencji (notatka w Teczce Wychowawcy).
          3. Zobowiązanie rodzica do informowania szkoły o przyczynie nieobecności dziecka    w szkole, jeżeli nieobecność trwa powyżej 1 tygodnia (notatka w Teczce Wychowawcy).
          4. W przypadku nieobecności ucznia, nieterminowego usprawiedliwiania nieobecności przez rodziców, wychowawca kontaktuje się z rodzicami telefonicznie.
          5. Wezwanie pisemne rodzica do szkoły na konsultacje. Zawarcie kontraktu pomiędzy uczniem, jego rodzicem (prawnym opiekunem) i dyrekcją szkoły w celu poprawy frekwencji ucznia. Ustalenie sposobów nadrobienia zaległości. Sporządzenie notatki i umieszczenie jej
            w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          6. Objęcie ucznia opieką psychologiczno-pedagogiczną (mobilizacja zespołu klasowego, współpraca wychowawcy z nauczycielami uczącymi tę klasę, z PPP).
          7. W przypadku nieuzasadnionej nieobecności ucznia trwającej cztery tygodnie, wysłanie do rodziców informacji o nierealizowaniu obowiązku nauki przez dziecko. Jeżeli w ciągu 7 dni od daty doręczenia powiadomienia, uczeń nadal nie realizuje obowiązku nauki, kieruje się do rodziców upomnienie zawierające stwierdzenie, że obowiązek nauki nie jest realizowany i istnieje zagrożenie skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Sporządzenie notatki i umieszczenie jej w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          8. Jeżeli zastosowane środki zapobiegawcze nie przyniosą pozytywnych efektów, dyrektor kieruje sprawę do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

           

          VI. Procedura postępowania w sytuacji zaistnienia
          wypadku ucznia w szkole.

          1. Nauczyciel, który powziął wiadomość o wypadku ucznia:
            1.  niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę,
            2. w szczególności sprowadza fachową pomoc medyczną
            3.  w miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy.
          2. Nauczyciel nie dopuszcza do zajęć lub je przerywa, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce, w którym są lub będą prowadzone zajęcia może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów.
          3. Nauczyciel powiadamia o zaistniałym fakcie dyrektora szkoły oraz wychowawcę.
          4. O każdym wypadku dyrektor szkoły lub nauczyciel, pod opieką którego przebywał uczeń  w chwili wypadku, powiadamia rodziców/opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia.
          5. Przy lekkich przypadkach (brak wyraźnych obrażeń - np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej  pomocy poszkodowanemu uczniowi, nauczyciel lub dyrektor powiadamiając rodzica o zdarzeniu ustala z nim: potrzebę wezwania pogotowia, potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica, godzin odbioru dziecka ze szkoły w dniu zdarzenia. Sporządzenie notatki o zdarzeniu
            i umieszczenie jej w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          6. W przypadku odebrania ucznia ze szkoły przez rodzica lub opiekuna prawnego – fakt ten dokumentuje się w e-dzienniku.
          7. W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy) nauczyciel lub dyrektor szkoły wzywa pogotowie ratunkowe.
          8. O każdym wypadku dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie inspektora bhp.
          9. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor szkoły  zawiadamia niezwłocznie policję, prokuratora, organ prowadzący
            i kuratora oświaty.
          10. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
          11. Dyrektor zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.
          12. Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy, który przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację, w tym protokół powypadkowy.

           

          VII. Procedura postępowania w przypadku
          nagłego zachorowania  lub złego samopoczucia.

          W przypadku zgłoszenia przez ucznia lub zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych bądź złego samopoczucia osoba interweniująca powinna:

          1. Zapewnić opiekę uczniowi.
          2. Wyznaczyć osobę, za zgodą dyrektora szkoły, pod której opieką chory udaje się do gabinetu pielęgniarki/higienistki szkolnej.
          3. Pielęgniarka/higienistka szkolna lub, w razie jej nieobecności, inna osoba  dorosła udziela stosownej pomocy przedlekarskiej i informuje
            o dolegliwościach dziecka  i wzywa  telefonicznie rodziców lub opiekunów. 
          4. Dziecko z dolegliwościami, objawami  chorobowymi może opuścić teren szkoły wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna lub upoważnionej osoby pełnoletniej.  
          5. W przypadku braku kontaktu z rodzicem i przy ustępujących dolegliwościach szkoła zapewnia dziecku dalszą opiekę (odpoczynek
            w gabinecie pielęgniarki/higienistki, sekretariacie, sali lekcyjnej).
          6. W przypadku nieustępujących lub nasilających się dolegliwości szkoła (pielęgniarka/higienistka, nauczyciel lub pracownik administracji) informuje o tym fakcie rodzica lub opiekuna dziecka i wzywa pogotowie ratunkowe.
          7. W przypadku braku kontaktu z rodzicem i nieustępujących lub nasilających się dolegliwości szkoła (pielęgniarka/higienistka, nauczyciel lub pracownik administracji) wzywa pogotowie ratunkowe,
          8. W przypadku braku kontaktu z rodzicem i wezwania pogotowia ratunkowego wyznaczony pracownik szkoły przejmuję opiekę nad dzieckiem (podczas transportu karetką do szpitala) do czasu przybycia rodzica do szpitala.

           

          VIII. Procedura w przypadku wcześniejszego zwalniania ucznia ze szkoły.

          1. Uczeń, który chce opuścić szkołę wcześniej niż to wynika z jego planu zajęć musi przedstawić wychowawcy, nauczycielowi lub dyrekcji szkoły pisemne zwolnienie od rodziców. Rodzic/opiekun prawny może zamieścić taką informację w e-dzienniku.
          2. W przypadku nieprzewidzianej sytuacji, w której rodzic/opiekun prawny chce zwolnić wcześniej dziecko, może to uczynić odbierając dziecko osobiście ze szkoły. Rodzic/opiekun prawny zgłasza ten fakt wychowawcy, nauczycielowi lub w sekretariacie szkoły (wychowawca, nauczyciel, dyrekcja potwierdzają zwolnienie w e-dzienniku).

          IX. Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia
          przejawów przemocy i agresji wśród uczniów.

           

          W szkole można zaobserwować różne formy przemocy i agresji uczniów:

          • Przemoc fizyczna
          • Przemoc słowna
          • Przemoc psychiczna
          • Cyberprzemoc
          1. Nauczyciel powinien zareagować natychmiast, gdy obserwuje lub wie
            o wystąpieniu sytuacji przemocy. Nauczyciel zobowiązany jest do udzielenia pomocy i wsparcia ofiary zdarzenia.
          2. Nauczyciel (w przypadku zatrzymania sprawców) powinien powiadomić o zaistniałym fakcie wychowawcę, który zobligowany jest do odbycia rozmowy z uczniem. Wskazane jest, aby rozmowa odbyła się w obecności wybranego przez ucznia nauczyciela.
          3. Wychowawca powinien powiadomić rodziców/prawnych opiekunów – telefonicznie lub wezwać do szkoły oraz odnotować rozmowę w e-dzienniku, dodatkowo samo zdarzenie wychowawca odnotowuje
            w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni.
          4. Wychowawca zobligowany jest powiadomić ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych o konsekwencjach prawnych
            i procedurach uruchamianych w sytuacji powtarzania się aktów agresji lub przemocy (w zależności od wagi popełnionego czynu  i reakcji sprawcy). W Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych sporządza się notatkę. Notatkę podpisują wszyscy obecni.
          5. Wychowawca podejmuje działania wychowawcze, omawia zaistniałą sytuację z jej uczestnikami (czynnymi i biernymi), okoliczności sytuacji, przyczyny i skutki, jakie pociąga za sobą dane zachowanie. Wychowawca powinien prowadzić rozmowę tak, aby uczniowie doszli do konstruktywnych wniosków. Wspólna rozmowa powinna odbyć się niezwłocznie.
          6. W przypadku braku zmiany zachowania agresywnego ucznia dyrektor powołuje Zespół Wychowawczy, który ustala plan działań wobec ucznia (np. skierowanie na konsultację psychiatryczną, rozmowa ostrzegawcza
            z policjantem, skierowania wniosku do Sądu Rodzinnego i Nieletnich).

           

          1. W przypadku szczególnie drastycznych zachowań agresywnych, zagrażających demoralizacją uczniów, stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia, dyrektor szkoły  w porozumieniu  z Zespołem Wychowawczym natychmiast powiadamia policję  z pominięciem wyżej omówionej procedury. O fakcie tym informuje rodziców ucznia. W Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych sporządza się notatkę. Notatkę podpisują wszyscy obecni, w tym rodzice.
          2.  

          X. Procedura postępowania w sytuacji naruszenia godności
           lub nietykalności osobistej nauczyciela lub pracownika szkoły.

          1. W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że uczeń naruszył godność/nietykalność osobistą nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego szkoły, nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który powziął takie podejrzenie, zgłasza powyższy fakt dyrektorowi szkoły.
          2. Dyrektor niezwłocznie powiadamia telefonicznie rodziców/opiekunów prawnych ucznia o zaistniałej sytuacji. W Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych sporządzona zostaje notatka, podpisana przez rodziców/opiekunów prawnych ucznia.
          3. W każdej sytuacji poszkodowany nauczyciel/pracownik szkoły ma prawo złożyć zawiadomienie na policji lub powiadomić sąd.

           

          XI. Procedura postępowania w przypadku zachowań samobójczych
           lub samobójstwa ucznia.

          Każdy pracownik szkoły ma obowiązek zareagowania na jakikolwiek sygnał
          o ryzyku zachowania autodestrukcyjnego u ucznia. W przypadku zaobserwowania lub uzyskania informacji, że uczeń planuje podjąć próbę samobójczą, każdy pracownik powinien niezwłocznie poinformować o tym dyrektora szkoły.

            1. Postępowanie w przypadku stwierdzenia występowania u ucznia czynników wskazujących na ryzyko zachowań samobójczych.

          O wysokim ryzyku zachowań samobójczych świadczyć może wystąpienie przynajmniej jednego z poniższych czynników:

          1. Mówienie o poczuciu beznadziejności, bezradności, braku nadziei.
          2. Mówienie wprost lub bezpośrednio o samobójstwie, pisanie listów pożegnalnych lub testamentu.
          3. Pozbywanie się osobistych i cennych dla ucznia przedmiotów.
          4. Unikanie kontaktów z bliskimi kolegami, izolacja, zamykanie się w sobie.
          5. Zaniechanie zajęć, które dotychczas sprawiały uczniowi przyjemność.
          6. Przejawianie dużych zmian charakteru, nastroju, występowanie nietypowych zachowań.
          7. Przejawianie innych zachowań ryzykownych: okaleczanie się, zażywanie narkotyków, spożywanie alkoholu.
          8. Przejawianie zainteresowania tematyką śmierci, umierania itp.
          9. Podejmowanie w przeszłości prób samobójczych.
          10. Fascynacja znanymi osobami (np. gwiazdami popkultury), które popełniły samobójstwo.

          Po zdiagnozowaniu sytuacji zagrożenia, dyrektor, wychowawca, podejmują odpowiednie działania interwencyjne:

          1. Jednoznacznie ustalają, które z w/w przesłanek występują u danego ucznia.
          2. Przeprowadzają analizę sytuacji szkolnej i rodzinnej ucznia, w celu ustalenia przyczyn zmian w zachowaniu kontaktują się z rodzicami ucznia.
          3. Przekazują informację o zagrożeniu rodzicom. Sporządzają notatkę
            i umieszczają ją w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          4. Ustalają z rodzicami zasady wzajemnych kontaktów, proponują pomoc psychoterapeutyczną poza szkołą.

          B. Postępowanie w przypadku powzięcia informacji, że uczeń zamierza popełnić samobójstwo (informacja od samego ucznia, kolegów, rodziny, osób postronnych)

          Po zdiagnozowaniu sytuacji zagrożenia wychowawca oraz dyrektor szkoły podejmują następujące działania:

          1. Nie pozostawiają ucznia samego, próbują przeprowadzić go w ustronne, bezpieczne miejsce.
          1. Informują o zaistniałej informacji i zagrożeniu rodziców.
          2. Przekazują dziecko pod opiekę rodziców ( prawnych opiekunów) lub, jeżeli przyczyną zagrożenia jest sytuacja domowa ucznia, odpowiednim instytucjom (np. policji).
          1. Postępowanie w przypadku powzięcia informacji, że uczeń podjął próbę samobójczą.
          • Po powzięciu informacji, że uczeń podjął próbę samobójczą dyrektor szkoły, wychowawca podejmują następujące działania:
            • Jeśli próba samobójcza ma miejsce w szkole, wychowawca, (nauczyciel, pracownik) powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły, a ten rodziców/opiekunów prawnych, niezwłocznie wzywa pogotowie ratunkowe oraz policję. Sporządza notatkę i umieszcza ją w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
            • Dyrektor szkoły oraz wychowawca dokonują oceny sytuacji  
              i przeprowadzają rozmowę wspierającą z uczniem i rodzicami oraz przekazują informacje dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sporządzają notatkę i umieszczają ją w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
            • Jeśli próba samobójcza ma miejsce w domu, a rodzic poinformował
              o zajściu szkołę, dyrektor szkoły przekazuje rodzicom informacje dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sporządza notatkę
              i umieszcza ją w Rejestrze  Zdarzeń Niepożądanych. Notatkę podpisują wszyscy obecni przy jej sporządzaniu.
          • O próbie samobójczej dyrektor informuje Radę Pedagogiczną pod rygorem tajemnicy w celu podjęcia wspólnych działań oraz obserwacji zachowania ucznia po jego powrocie do szkoły przez wszystkich nauczycieli. Sporządzony zostaje protokół z nadzwyczajnego posiedzenia RP.
          • Dyrektor szkoły przekazuje rodzicom informację o możliwościach uzyskania pomocy psychologiczno -pedagogicznej poza szkołą.
          • W przypadku śmierci ucznia w wyniku samobójstwa dyrektor szkoły informuje organ prowadzący i nadzorujący szkołę o zaistniałej sytuacji. Wezwany psycholog oraz wychowawca udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej innym uczniom szkoły.

          D.    Postępowanie w przypadku dokonania przez ucznia samobójstwa.

          • Zebranie przez wychowawcę wstępnych informacji o okolicznościach zdarzenia i przekazanie ich dyrektorowi szkoły.
          • Zawiadomienie organu prowadzącego i nadzorującego szkołę przez dyrektora szkoły.
          • Zebranie Zespołu Kryzysowego i wspólne podjęcie dalszych działań.
          • Poinformowanie nauczycieli o zdarzeniu na Radzie Pedagogicznej.
          • Poinformowanie o zdarzeniu uczniów na forum klasy przez wychowawców.
          • Stworzenie uczniom możliwości uczestniczenia w ceremoniach pogrzebowych.
          • Udzielanie wsparcia uczniom.
          • Unikanie umedialniania problemu.
          •  

          XII. Procedura postępowania w przypadku zachowania
          uniemożliwiającego prowadzenie lekcji.

          1. Nauczyciel udziela uczniowi ustnego upomnienia.
          2. W przypadku braku zmiany zachowania ucznia nauczyciel powiadamia wychowawcę klasy o zaistniałej sytuacji. Wychowawca przeprowadza rozmowę dyscyplinującą  z uczniem w obecności nauczyciela. Ustalone zostają środki zaradcze mające na celu poprawę zachowania ucznia.
          3. W przypadku braku zmiany zachowania ze strony ucznia, wychowawca powiadamia o sytuacji rodziców/opiekunów prawnych w e-dzienniku.
            W przypadku braku reakcji rodziców/opiekunów prawnych na interwencję wychowawcy, o fakcie zostaje powiadomiony dyrektor szkoły.
          4. Rodzice/opiekunowie prawni zostają wezwani do szkoły w celu przeprowadzenia rozmowy interwencyjnej. W razie potrzeby zostają ustalone systematyczne spotkania z uczniem mające na celu poprawę zachowania ucznia.
          5. Nauczyciel ma obowiązek zareagować, zgodnie ze statutem, w przypadku gdy bez jego zgody na zajęciach uczeń korzysta z telefonu komórkowego, dyktafonu, aparatu fotograficznego bądź innego urządzenia służącego do rejestracji obrazu lub dźwięku.
          6.  

          XIII. Procedura postępowania w przypadku
          samowolnego opuszczenia szkoły przez ucznia w czasie zajęć lekcyjnych.

          1. Nauczyciel, który stwierdził, że uczeń samowolnie opuścił teren szkoły, zgłasza ten fakt wychowawcy klasy.
          2. Wychowawca na bieżąco powiadamia o sytuacji telefonicznie rodziców /opiekunów prawnych ucznia.
          3. Wychowawca ustala przyczynę wagarów  i miejsca pobytu ucznia w czasie nieobecności w szkole.
          4. Wychowawca wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych ucznia           i przeprowadza rozmowę z rodzicami w obecności ucznia. Zobowiązuje ucznia do zaniechania wagarów lub samowolnego opuszczania szkoły, a rodziców do kontrolowania frekwencji dziecka. Ustala z rodzicami strategie postępowania. Sporządza notatkę z przeprowadzonej rozmowy podpisaną przez rodzica
            i ucznia.
          5. W przypadku braku poprawy i częstej nieobecności ucznia spowodowanej wagarami informuje o zdarzeniu dyrektora szkoły.
          6.  Dyrektor szkoły wzywa rodziców na rozmowę celem wyjaśnienia sytuacji
            i poinformowania rodziców/prawnych opiekunów ucznia  o konsekwencjach wynikających z nie realizacji obowiązku szkolnego przez dziecko. Sporządza notatkę z przeprowadzonej rozmowy podpisaną przez rodzica
            i ucznia.
          7. W sytuacji, gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych, a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor szkoły powiadamia pisemnie Sąd Rodzinny lub policję oraz organ prowadzący.

           

          XIV. Procedura postępowania w przypadku
          diagnozowania  trudnych sytuacji wychowawczych.

          1. Wychowawca ma obowiązek przeprowadzenia diagnozy sytuacji szkolnej
           i rodzinnej uczniów na początku roku szkolnego (analiza opinii z PPP, jeśli taka jest dostarczona przez rodzica do wychowawcy, sporządzenie notatki
          z informacji uzyskanych od rodzica – stan zdrowia dziecka, sytuacja rodziny, trudności wychowawcze).

          2. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego ustala sposoby komunikacji                                z rodzicami/opiekunami prawnymi uwzględniając udostępnienie niezbędnych danych dotyczących miejsca pobytu rodziców/opiekunów prawnych oraz numerów telefonów kontaktowych zamieszczonych w e-dzienniku.

          3.W trakcie roku szkolnego wychowawca na bieżąco zgłasza dyrektorowi zdiagnozowane problemy wychowawcze dotyczące uczniów w swojej klasie. Jednocześnie powiadamia rodziców/ opiekunów prawnych o zaistniałych trudnych sytuacjach wychowawczych. Sporządza notatki ze spotkań z rodzicami w e-dzienniku.

          4.Dyrektor informuje o możliwości opieki i wsparcia pedagogicznego                                          i psychologicznego ucznia oraz jego rodziców/opiekunów prawnych oraz podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania trudności
          i rozwiązania problemów szkolnych ucznia.

          5.W przypadku odmowy współpracy ze strony rodziców/opiekunów prawnych dyrektor szkoły zwraca się o pomoc do zewnętrznych instytucji wspierających szkołę.

           

          XV. Procedura postępowania w przypadku  odmowy współpracy rodziców/prawnych opiekunów ze szkołą
          lub gdy rodzina jest niewydolna wychowawczo.

          1. Uzyskane informacje dyrektor szkoły weryfikuje z odpowiednimi instytucjami wspierającymi szkołę.

          2. W przypadku potwierdzenia niepokojącej sytuacji domowej ucznia, dyrektor szkoły informuje o tym fakcie zespół wychowawczy.

          3.Problem zostaje objęty pracą zespołu wychowawczego w celu udzielenia pomocy dziecku. Przykładowe działania szkoły podejmowane w stosunku do ucznia:

          • rozmowy wspierające prowadzone przez wychowawcę, lub innego nauczyciela ( wybranego przez ucznia ),
          • stworzenie możliwości odrabiania lekcji i przygotowania się do zajęć
            w szkole,
          • pomoc materialna,
          • zakwalifikowanie ucznia na terapię indywidualną lub grupową dla dzieci,
          • nadzór kuratora sądowego,
          • upowszechnienie informacji o instytucjach wspomagających rodzinę,
          • stały, dyskretny monitoring sytuacji ucznia w rodzinie.

           

          XVI. Procedura postępowania w przypadku ujawnienia podejrzanej przesyłki lub telefonu ostrzegającego przed niebezpieczeństwem.

           

          Nie wolno:

          1. Opróżniać zawartości wszelkich podejrzanych przesyłek, przenosić paczki lub koperty.

          2. Wdychać oparów, dotykać, sprawdzać smaku, przypatrywać się z bliska.

          3. Zlekceważyć niebezpieczeństwa i zataić informacji.

          Należy:

          1. Zabezpieczyć teren, uniemożliwić dostęp wszystkim osobom.

          2. Niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia odpowiednie służby (policję i straż pożarną) oraz podejmuje decyzję o ewentualnej ewakuacji szkoły.

          XVII. Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia przyniesienia papierosów (e-papierosa) lub ich palenia na terenie szkoły lub poza nią.

          1. Osoba, która zauważy ucznia palącego papierosy na terenie szkoły powinna poinformować o zaistniałej sytuacji wychowawcę.

          2. Przeprowadzenie rozmowy wstępnej z uczniem, odpowiedzialni: nauczyciel interweniujący lub wychowawca. Odnotowanie zdarzenia w formie notatki
           w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.

          3.  Wychowawca w obecności innego pracownika szkoły ma prawo zażądać, aby uczeń przekazał mu papierosy, pokazał dobrowolnie torbę szkolną oraz kieszenie. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonywać tej czynności - jest to czynność wyłącznie zastrzeżona dla policji.

          4.Wychowawca zabezpiecza papierosy, a następnie przekazuje rodzicom/opiekunom prawnym.

          5.W przypadku, gdy uczeń mimo wezwania odmawia oddania nauczycielowi papierosów lub zachowuje się agresywnie, rodzic zostaje wezwany do szkoły
          w trybie natychmiastowym.

          6. Ustalenie przez wychowawcę i dyrektora sankcji wobec ucznia w oparciu
          o Statut Szkoły, przekazanie rodzicom (opiekunom) pisemnej informacji
          o podjętych działaniach. Odnotowanie zdarzenia w formie notatki
           w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych. Podpisanie notatki przez wszystkich obecnych.

           

          XVIII. Procedura postępowania w przypadku uzyskania informacji
           o przyjściu ucznia do szkoły pod wpływem alkoholu lub przyniesienia alkoholu do szkoły (lub jego spożywania na terenie szkoły)

          1.Ocena sytuacji przez nauczyciela (wzięcie pod uwagę zachowania ucznia, dokonanie konfrontacji z innym pracownikiem szkoły w celu zniwelowania wątpliwości).

          2.Odizolowanie ucznia od rówieśników i zapewnienie mu opieki.

          3.Powiadomienie o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, wychowawcy klasy.

          4.Przeprowadzenie rozmowy wstępnej z uczniem, odpowiedzialni: wychowawca, nauczyciel interweniujący. Ustalenie miejsca, ilości wypitego alkoholu, sposobu pozyskania, udziału osób trzecich.

          5.Wezwanie rodziców (prawnych opiekunów) w trybie natychmiastowym do szkoły. Rozmowa wychowawcy i dyrektora szkoły z wezwanymi rodzicami. Jeżeli zaistnieją jakieś przeszkody (brak kontaktu telefonicznego, pozostawanie rodziców w pracy) dyrektor określa, kto do momentu przybycia rodziców sprawuje opiekę nad uczniem. Sporządzenie notatki
           w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych. Podpisanie przez wszystkich obecnych.

          6.W razie niepokojących objawów zdrowotnych u ucznia lub w razie trudności skontaktowania się  z rodzicami, wezwanie pogotowia ratunkowego.

          7.Sporządzenie notatki o przekazaniu ucznia pod wpływem alkoholu rodzicom w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych,. Notatkę podpisują rodzice, nauczyciel interweniujący i drugi współpracujący  z nim nauczyciel (wychowawca, inny nauczyciel).

          8.Przekazanie dziecka rodzicom.

          9.Zaproponowanie rodzicom konsultacji dziecka w specjalistycznej placówce.

          10.W przypadku braku kontaktu z rodzicami przy agresywnym zachowaniu ucznia zostaje wezwana policja.

          11.W stosunku do ucznia wychowawca klasy podejmuje działania zgodne ze Statutem Szkoły, wychowawca przekazuje rodzicom (opiekunom) pisemną informację na temat wyciągniętych w stosunku do ucznia konsekwencji. Sporządzenie notatki  w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych. Podpisanie jej przez wszystkich obecnych.

          12.Poinformowanie rodziców (opiekunów), że w sytuacji kolejnego incydentu szkoła powiadomi Sąd Rodzinny.

          13.Jeżeli nie uda się nawiązać kontaktu z rodzicami, wykazują oni lekceważący stosunek do problemu, lub sytuacja powtarza się częściej, wychowawca
          i dyrektor podejmują decyzję o ewentualnym zgłoszeniu sprawy do Sądu Rodzinnego.

           

          XIX.  Procedura postępowania w przypadku przyjścia do szkoły
          pod wpływem środków odurzających lub ich używanie na terenie szkoły.

          1.Odebranie uczniowi środków lub substancji odurzających.

          2.Ocena sytuacji przez nauczyciela. Dokonanie konfrontacji z innym pracownikiem szkoły w celu zniwelowania wątpliwości.

          3.Odizolowanie ucznia od rówieśników i zapewnienie mu opieki.

          4.Powiadomienie o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły.

          5.Powiadomienie policji.

          6.Przeprowadzenie rozmowy wstępnej z uczniem, odpowiedzialni: wychowawca lub nauczyciel interweniujący.

          7.W razie niepokojących objawów zdrowotnych ucznia wezwanie pogotowia ratunkowego.

          8.Wezwanie rodziców bądź prawnych opiekunów ucznia i przekazanie im dziecka. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych
          o zaistniałym incydencie i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują rodzice/prawni opiekunowie, nauczyciel interweniujący.

          9.W przypadku braku kontaktu z rodzicami bądź odmowy współpracy z ich strony, o pozostaniu ucznia w szkole czy przewiezieniu go do placówki służby zdrowia decyduje lekarz, po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia
           i w porozumieniu  z dyrektorem szkoły.

          10.W przypadku jednoczesnego posiadania przez ucznia narkotyków przekazujemy ucznia do dyspozycji funkcjonariuszom policji. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych o zaistniałym incydencie
          i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          11.Ustalenie przez wychowawcę pozostałych okoliczności zdarzenia (rozmowa ze świadkami). Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych
          o zaistniałym incydencie i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          12.Ustalenie przez wychowawcę, w porozumieniu z dyrekcją szkoły, sankcji zgodnych ze Statutem Szkoły. Przekazanie rodzicom (opiekunom) pisemnej informacji na temat wyciągniętych w stosunku do ucznia konsekwencji. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych
          o zaistniałym incydencie i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          13.Skierowanie sprawy do Sądu Rodzinnego.

           

          XX. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia, że uczeń posiada przy sobie niebezpieczne substancje lub niebezpieczne narzędzia.

          1.Nauczycielowi nie wolno wykonać czynności przeszukania - jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji, ale może nakazać, aby uczeń dobrowolnie wyjął wszystkie przedmioty z kieszeni lub torby szkolnej. Nauczyciel powinien to uczynić w obecności innej dorosłej osoby (wychowawca, dyrektor).

          2.O swoich spostrzeżeniach lub podejrzeniach nauczyciel powiadamia dyrekcję szkoły oraz wychowawcę klasy.

          3.Wychowawca o zaistniałym zdarzeniu powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa w szkole. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych
          o zaistniałym incydencie i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          4.Gdy uczeń nie chce przekazać niebezpiecznej substancji/ narzędzia na prośbę nauczyciela dyrektor szkoły wzywa policję, która wykonuje czynności wg posiadanych kompetencji.

          5.Jeżeli uczeń dobrowolnie wyda nauczycielowi niebezpieczną substancję/ narzędzia, nauczyciel przekazuje ją rodzicom/opiekunom prawnym.

          6.W przypadku posiadania przez ucznia przedmiotów, których posiadanie jest zabronione przez przepisy prawa, nauczyciel niezwłocznie powiadamia policję. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych o zaistniałym incydencie. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          XXI. Procedura postępowania w przypadku,  gdy nauczyciel znajduje
          na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem substancję psychoaktywną.

          1. Nauczyciel, zachowując środki ostrożności, zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób trzecich oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji.
          2. Próbuje ustalić, do kogo należy znaleziona substancja.
          3. O zaistniałym zdarzeniu powiadamia dyrekcję szkoły i wzywa policję.
          4.  Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję oraz informacje dotyczące szczegółów zdarzenia. Odnotowuje zdarzenie
            w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.

          XXII. Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel wykryje fałszerstwo.

          1. W przypadku gdy nauczyciel odkryje fałszerstwo, powiadamia o tym wychowawcę i dyrektora szkoły, zabezpiecza dowody.
            Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych
            o zaistniałym incydencie i przekazaniu rodzicom ucznia pod wpływem środka odurzającego. Notatkę podpisują wszyscy obecni
          2. Wychowawca powiadamia rodziców i w ich obecności zostaje podjęta decyzja o dalszym postępowaniu wobec ucznia. W przypadku ujawnienia przestępstwa ściganego z urzędu, dyrektor szkoły powiadamia odpowiednie organy ścigania.

           

          XXIII. Procedura postępowania w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu bomby
          w szkole.

          Krok 1. Powiadomienie dyrektora.

          Osoba, która pozyskała informację o podłożeniu w szkole  bomby/ładunku wybuchowego, powiadamia dyrektora szkoły lub - w razie  jego nieobecności - osobę, która go zastępuje. Robi to niezwłocznie po uzyskaniu wiadomości.

          Krok 2. Powiadomienie policji i ewakuacja

          Dyrektor szkoły niezwłocznie po uzyskaniu informacji powiadamia policję
          i zarządza ewakuację wszystkich uczniów oraz pracowników ze szkoły. Osobiście nadzoruje ewakuację.

          Krok 3. Działania zapewniające bezpieczeństwo

          Dyrektor szkoły w porozumieniu z funkcjonariuszami policji podejmuje dalsze działania zapewniające bezpieczeństwo uczniom i pracownikom.

          Krok 4. Odprowadzenie uczniów w bezpieczne miejsce.

          Nauczyciele odprowadzają uczniów w bezpieczne miejsce ( poza teren szkolny - zgodnie z procedurami ewakuacji szkoły) i pozostają z nimi do czasu sprawdzenia przez policję, czy bomba została rzeczywiście podłożona.

          Krok 5. Powrót do szkoły lub zakończenie zajęć.

          Po uzyskaniu zgody policji lub na jej polecenie dyrektor szkoły wraca
          z uczniami i pracownikami do szkoły lub zwalnia ich z pracy oraz zajęć. Należy powiadomić rodziców o konieczności odebrania dzieci ze szkoły i zapewnić zajęcia poza szkołą tym uczniom, którym rodzice/prawni opiekunowie nie będą mogli zapewnić opieki.

          Krok 6. Poinformowanie odpowiednich organów.

          Telefonicznie (niezwłocznie, zaraz po zawiadomieniu policji) i na piśmie dyrektor szkoły informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny o zdarzeniu   i podjętych działaniach.

          Krok 7. Wyjaśnienie sprawy.

          Jeszcze tego samego lub następnego dnia po zdarzeniu dyrektor szkoły podejmuje niezbędne czynności w celu całkowitego wyjaśnienia zdarzenia
          i ujawnienia sprawcy. Dyrektor, pedagog szkolny lub psycholog może przeprowadzić anonimową ankietę , rozmawiać z uczniami.

          Krok 8. Poinformowanie o wyjaśnieniu sprawy.

          Możliwie szybko po wyjaśnieniu sprawy/ujawnieniu sprawcy dyrektor szkoły lub zaproszony funkcjonariusz policji informuje ustnie osoby zainteresowane (nauczycieli, uczniów i rodziców/prawnych opiekunów) o finalnym rozstrzygnięciu sprawy. Pracowników informuje na zebraniu, uczniów na apelu, rodziców podczas zebrań.

          Uwagi:

          Rada pedagogiczna może zaopiniować pozytywnie wniosek dyrektora szkoły
          w sprawie realizacji w sobotę zajęć dydaktycznych, które nie odbyły się
          z powodu działań związanych   z weryfikacją informacji o podłożeniu w szkole bomby. Dyrektor szkoły powinien również zwrócić się w tej sprawie o opinie do rady rodziców, kuratora oświaty i organu prowadzącego, który musi być poinformowany o działalności szkoły w dniu wolnym od pracy.

          Rady przygotowane przez ekspertów
          z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji:

          1. Zawczasu pomyśl, którędy można się ewakuować w pośpiechu z budynku. Zapamiętaj, gdzie znajdują się klatki schodowe i wyjścia ewakuacyjne.

          2. Zwracaj uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu. Zapamiętaj elementy

          z najbliższego otoczenia.

          3. Należy również pamiętać o tym, aby nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków oraz nie pozostawiać bagażu bez opieki.

          4. Jeżeli jesteś osobą, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś ten fakt zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym miejscu, dyrekcji szkoły. Informacji takiej nie należy przekazywać niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzi do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.

          5. Zawiadamiając Policję należy podać następujące informacje: rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (informacja telefoniczna, ujawniony podejrzany przedmiot, osoba obca stanowiąca zagrożenie); treść rozmowy z osobą informującą o zagrożeniu; numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny czas jej przyjęcia; adres, numer telefonu i nazwisko osoby zgłaszającej; opis miejsca i wygląd ujawnionego przedmiotu.

          6. Wskazane jest uzyskanie od Policji potwierdzenia przyjętego zgłoszenia.

          XXIV. Procedura postępowania w przypadku, gdy nauczyciel wykryje fałszerstwo
          w dokumentacji.

          (np.: dokonywanie wpisów do e-dzienników - wpisywanie, poprawianie, usuwanie ocen, usprawiedliwianie nieobecności; przedstawianie fałszywych zwolnień i usprawiedliwień od rodziców;  odrabianie lub przerabianie zwolnień lekarskich i usprawiedliwień od rodziców; podkładanie prac innych uczniów jako własnych; udowodnione przez nauczyciela ściąganie)

           

          1. W przypadku, gdy nauczyciel wykryje fałszerstwo, powiadamia o tym fakcie wychowawcę i sporządza stosowną dokumentację zabezpieczając dowody.

          2. Wychowawca wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych ucznia
          i powiadamia ich o zaistniałym fakcie.

          3. W obecności rodziców/opiekunów prawnych zostaje podjęta decyzja
          o dalszym postępowaniu. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych o zaistniałym incydencie. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          4. W przypadku ujawnienia przestępstwa ściganego z urzędu, dyrektor szkoły składa zawiadomienie do odpowiednich organów ścigania.

           

          XXV. Procedura postępowania w przypadku używania przez ucznia
          wulgarnego słownictwa.

          1.       Gdy nauczyciel jest świadkiem używania przez ucznia wulgarnego słownictwa ma bezwzględny obowiązek zareagowania.

          2.       Przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z uczniem.

          3.       Wpisuje uwagę w e-dzienniku.

          4.       Powiadamia wychowawcę klasy.

          5.       Wychowawca klasy powiadamia rodziców/opiekunów prawnych ucznia o zaistniałym fakcie. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych o zaistniałym incydencie. Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          6.       Wychowawca podejmuje działania wynikające ze statutu szkoły  (np. w zakresie wystawiania oceny z zachowania).

           

          XXVI.          Procedura postępowania w przypadku ciąży uczennicy.

          1.       W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji, że uczennica jest w ciąży nauczyciel/wychowawca informuje o tym fakcie dyrektora szkoły.

          2.       Dyrektor wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych i przeprowadza rozmowę z uczennicą oraz jej rodzicami/opiekunami. Sporządzenie notatki w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych o zaistniałym incydencie .  Notatkę podpisują wszyscy obecni.

          3. W przypadku potwierdzenia informacji, dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami/opiekunami prawnymi oraz wychowawcą ustalają sposób i termin realizacji obowiązku szkolnego/nauki przez uczennicę.

          4.       Dyrektor wskazuje rodzicom możliwości skorzystania przez uczennicę i ich samych z pomocy psychologiczno – pedagogicznej poza szkołą.

          5.       Dyrektor zobowiązuje wychowawcę i pielęgniarkę/higienistkę szkolną do opieki nad uczennicą w trakcie pobytu w szkole.

          6.       W przypadku uczennicy poniżej 15 roku życia, dyrektor szkoły powiadamia o zaistniałej sytuacji na piśmie sąd rodzinny lub policję.

           

          XXVIII. Procedura postępowania w przypadku ataku padaczki  u ucznia.

          1.       Zachować spokój – napad mija po 2-3 minutach.

          2.       Zapewnić uczniowi bezpieczne miejsce i spokój - gdy jest niespokojny, pobudzony - próbować  łagodnie go uspokajać.

          3.       Być przy uczniu w czasie napadu pilnując, aby nie doznał obrażeń – gdy chory upadnie, należy delikatnie podtrzymać mu głowę, aby w czasie drgawek nie doszło do jej mechanicznych urazów.

          4.       Ułożyć ucznia na boku w tzw. pozycji bezpiecznej – uniknie się wówczas zakrztuszenia lub zadławienia się chorego. Ślina i piana na ustach jest normalnym objawem napadu i powinna mieć drogę odpływu.

          5.       Poluzować uczniowi kołnierzyk koszuli, rozpiąć guzik pod szyją.

          6.       Pamiętać, by nie przyciskać chorego mocno do podłoża.

          7.       Nie wciskać choremu nic twardego między zęby.

          8.       Poinformować dyrektora szkoły lub osobę, która go zastępuje o zaistniałej sytuacji.

          9.       Powiadomić pogotowie ratunkowe, gdy napad się przedłuża i trwa ponad 7 minut.

          10.     Pomagając uczniowi mającemu napad padaczkowy, należy pamiętać
          o tym, żeby:

          •  nie przenosić go, nie podnosić i nie szarpać;
          • nie próbować go „cucić” polewając wodą czy bijąc po twarzy;
          • nie wkładać mu niczego do ust – rozwieranie ust może spowodować obrażenia jamy ustnej;
          • nie próbować stosować sztucznego oddychania - na początku dużego napadu padaczkowego dziecko może przez pewien czas nie oddychać nawet do 30 sekund;
          • nie używać wobec niego siły - dziecko ma podczas napadu zawężoną lub zniesioną świadomość, może źle zrozumieć intencje i zareagować na nie agresją.

           

          XXXIV. Procedura korzystania z telefonów komórkowych  i sprzętu elektronicznego

          Niniejsza procedura dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

          I. Uczeń

          1.       Obowiązuje całkowity zakaz używania komórki przez ucznia na lekcji,
          z wyłączeniem przypadków opisanych w dalszej części procedury.

          2.       Uczeń ma obowiązek wyłączyć komórkę przed lekcją.

          3.       Za zgodą nauczyciela uczniowie mogą korzystać z telefonu komórkowego podczas wycieczek szkolnych, realizacji projektów, zawodów, dodatkowych zajęć edukacyjnych.

          4.       Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych i multimedialnych do sal, w których odbywają się egzaminy zewnętrzne a także egzaminy próbne.

          5.       Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu, dyktafonu, odtwarzacza MP czy aparatu fotograficznego jest możliwe jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej. Niedopuszczalne jest nagrywanie lub fotografowanie sytuacji niezgodnych z powszechnie przyjętymi normami etycznymi i społecznymi oraz przesyłanie treści obrażających inne osoby.

          6.       Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zagubienie czy kradzież sprzętu przynoszonego przez uczniów.

          7.       W przypadku kradzieży obowiązuje procedura nr II. Dyrektor powiadamia rodzica oraz policję, sąd rodzinny.

           

          II. Nauczyciel

          1.       Nauczyciel ma obowiązek wyciszyć komórkę podczas lekcji.

          2.       Jeśli nauczyciel czeka na ważną informację, ma obowiązek poinformować o tym fakcie uczniów na początku lekcji.

          3.       Każdy nauczyciel ma obowiązek ustalić z uczniami zasady korzystania
          z telefonów komórkowych na lekcji, które nie są sprzeczne z niniejszą procedurą.

          4.       Każdy nauczyciel ponosi odpowiedzialność za pozostawienie telefonu
          w miejscu publicznym.

          III. Kary za nieprzestrzeganie procedury

          W przypadku nieprzestrzegania przez ucznia procedury, nauczyciel ma prawo nakazać uczniowi wyłączenie telefonu komórkowego, przypadek ten zostaje odnotowany w e-dzienniku. Jeżeli sytuacja się powtórzy, wychowawca wzywa rodziców/prawnych opiekunów. Nieprzestrzeganie procedury skutkuje obniżoną oceną z zachowania.

          W przypadku nieprzestrzegania przez nauczyciela procedury wszczęte jest wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

          XXXV. Procedura przebywania rodziców w szkole.

           

          1. Upoważniony przez dyrektora szkoły pracownik obsługi szkoły powinien zwrócić się do osób postronnych, wchodzących na teren szkoły o podanie celu pobytu, w razie potrzeby zawiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły lub skierować tę osobę do dyrektora.

          2. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły powinien niezwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły o wszelkich dostrzeżonych zdarzeniach, noszących znamiona przestępstwa lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia uczniów.

          3. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na osoby postronne przebywające na terenie szkoły, w razie potrzeby zwrócić się o podanie celu pobytu na terenie szkoły, zawiadomić pracownika obsługi szkoły o fakcie przebywania osób postronnych.

          ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W KONTAKTACH Z RODZICAMI

          1. Miejscem rozmów nauczyciela z rodzicami o sprawach ucznia jest szkoła.

          2. Spotkania z rodzicami odbywają się w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim. Nie udziela się informacji o uczniach na korytarzu szkolnym, boisku lub w trakcie dyżuru.

          3. W sytuacjach wyjątkowych możliwy jest dodatkowy kontakt nauczyciela
          z rodzicami, po wcześniejszym ustaleniu terminu.

          4. W przypadku uchylania się rodzica od kontaktów z wychowawcą, wzywa się rodzica przez sekretariat szkoły.

          5. Wszelkie uwagi dotyczące organizacji i funkcjonowania szkoły rodzice zgłaszają kolejno do: wychowawcy klasy, dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę. Zostaje to odnotowane w e-dzienniku.

          6. Dziennik elektroniczny "Librus" służy jako pomoc w kontakcie rodzic- nauczyciel. Nie zastępuje jednak bezpośredniego kontaktu z dyrektorem, wychowawcą, nauczycielem.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych