- STATUT
- Zasady oceniania
- Wewnątrzszkolny System
- SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYCZNO- WYCHOWAWCZY
- Procedury funkcjonowania szkoły od 1 września 2020 r. w okresie zagrożenia Covid-19
- Regulamin pełnienia dyżurów przez nauczycieli podczas przerw międzylekcyjnych
- Regulamin świetlicy szkolnej
- Regulamin wycieczek szkolnych
- Regulamin korzystania z hali sportowej
- Regulamin korzystania z boiska szkolnego
- Regulamin Szczęśliwego Numerka
- Procedury Bezpieczeństwa
- POLITYKA OŚWIATOWA PAŃSTWA
Regulamin wycieczek szkolnych
Regulamin wycieczek szkolnych
Wycieczki są stałym i ważnym elementem planu pracy szkoły. Zaplanowanie wycieczki i zgromadzenie stosownej dokumentacji wymaga czasu i wiedzy.
Podstawy prawne:
§ 4- § 8, § 11 - § 14 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516, ost. zm. Dz. U. z 2014 r. poz. 1150)
§ 32- § 33 rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69; ost. zm. Dz. U. z 2011 r. Nr 161, poz. 968)
W każdym roku szkolnym wychowawcy klas zgłaszają chęć organizacji wycieczki klasowej do dyrektora ( lub zastępcy dyrektora) szkoły. Na podstawie tych zgłoszeń dyrektor opracowuje roczny plan wycieczek. Jeśli plan wycieczek opracowany jest przez zastępcę dyrektora, konieczne jest jego zatwierdzenie przez dyrektora szkoły.
W dokumentacji wycieczki powinny się znaleźć:
1) Zatwierdzona przez dyrektora szkoły karta wycieczki lub imprezy.
2) Lista uczestników wraz z podaniem ich imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, PESEL-u, numeru telefonu rodziców/ prawnych opiekunów, rozmieszczenia w autokarze, klasy.
3) Zgody rodziców /prawnych opiekunów na uczestnictwo w wycieczce/ imprezie niepełnoletnich uczniów.
4) Regulamin danej wycieczki/ imprezy (oraz potwierdzenie zapoznania
z regulaminem uczestników wycieczki/ imprezy).5) Po zakończeniu wycieczki/ imprezy – podsumowanie, ocena stopnia realizacji programu wycieczki oraz rozliczenie finansowe.
Wszelkie zorganizowane wyjazdy dzieci i młodzieży za granicę wymagają zawiadomienia kuratora oświaty § 7 ust.2 rozporządzenia w sprawie organizowania przez szkoły krajoznawstwa i turystyki).
Przykładowe pismo skierowane do kuratorium w sprawie organizacji zagranicznej wycieczki szkolnej przedstawia załącznik nr 1.
Wyznaczanie kierownika wycieczki
Przed konkretną wycieczką dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
Kierownikiem wycieczki może być osoba, która:
- ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,
- jest instruktorem harcerskim,
- posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przewodnika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.
Kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki lub imprezy.
Kierownik wycieczki w szczególności:
Opracowuje program i harmonogram wycieczki lub imprezy.
Opracowuje regulamin i zapoznaje z nim wszystkich uczestników.
Zapewnia warunki do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki oraz sprawuje nadzór w tym zakresie.
Zapoznaje uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania, w szczególności omawia zasady bezpieczeństwa na jezdniach, dworcach kolejowych, przystankach tramwajowych, w lasach, nad wodą, w miejscach postoju, w czasie podróży, w czasie spacerów po mieście i górskimi szlakami turystycznymi.
Określa zadania opiekuna w zakresie realizacji programu, zapewnia opiekę, bezpieczeństwo uczestników wycieczki lub imprezy.
Nadzoruje zaopatrzenie uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczki pierwszej pomocy.
Organizuje transport, wyżywienie i noclegi dla uczestników (przy ustalaniu bazy noclegowej dla uczestników wycieczek i imprez uwzględnia istniejącą bazę szkolnych schronisk młodzieżowych).
Dokonuje podziału zadań wśród uczestników.
Dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki lub imprezy.
Dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu, rozlicza się z uczniami i ich rodzicami i jeżeli środki pochodziły od rady rodziców, to rozlicza się z radą rodziców.
Zabezpiecza powrót uczestników wycieczki do miejsca zamieszkania, tzn. określa i informuje rodziców o czasie i miejscu zakończenia wycieczki.
Informuje o ewentualnych wypadkach, które miały miejsce w trakcie wycieczki.
O każdym wypadku kierownik wycieczki zawiadamia niezwłocznie: rodziców (opiekunów) poszkodowanego, pracownika służby bhp, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz radę rodziców.
Kierownik wycieczki jest zobowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły pełną dokumentację.
Kierownik wycieczki powinien określić możliwości finansowe rodziców i uzyskać ich zgodę na trasę i termin wycieczki. Następnie wraz z radą rodziców:
- ustala środek lokomocji,
- ustala warunki żywieniowe i noclegowe,
- pozyskuje sponsorów,
- sporządza wstępny kosztorys,
- dokonuje wyboru opiekunów spośród nauczycieli oraz rodziców (dyrektor powinien przy tym sporządzić pisemną zgodę na pełnienie przez danego rodzica funkcji opiekuna wycieczki),
- ustala listę uczestników,
- przydziela konkretnym opiekunom grupy dzieci pod opiekę,
- określa cele i założenia programowe uwzględniające ścieżki międzyprzedmiotowe,
- określa spodziewane efekty wyjazdu na wycieczkę.
Plan wycieczki
Na zakończenie etapu planowania wycieczki kierownik opracowuje harmonogram i szczegółowy program: Załącznik nr 2 oraz wypełnia kartę wycieczki.
Organizację i program wycieczek oraz imprez należy przy tym dostosować do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych. Niedopuszczalne jest organizowanie wycieczek podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.
Na wypadek zmiany warunków pogodowych warto mieć przygotowany program zastępczy.
Karta wycieczki powinna zawierać wskazanie:
- rodzaju wycieczki (dydaktyczna, dydaktyczno-turystyczna, turystyczno-krajoznawcza, krajoznawcza) – jej cel i założenia programowe,
- terminu i liczby dni trwania wycieczki,
- trasy,
- środka lokomocji,
- warunków w zakresie zakwaterowania i wyżywienia,
- imion i nazwisk opiekunów,
- imienia i nazwiska kierownika wycieczki,
- liczby uczestników i klasę, z której pochodzą.
Karta wycieczki powinna zawierać też oświadczenie opiekunów i kierownika wycieczki w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa.
Przykładową kartę wycieczki zawiera: Załącznik nr 3
Integralną częścią karty wycieczki jest harmonogram zawierający:
- dane o dacie i godzinie wyjazdu, liczbie kilometrów do przejechania, miejscowości docelowej, adresie noclegu i żywienia,
- szczegółowy program wycieczki.
Dokumentacja wycieczki powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w szkole, drugi zabiera ze sobą kierownik wycieczki. Po powrocie z wycieczki drugi egzemplarz składa się do dokumentacji wychowawcy klasy.
Do planu i karty wycieczki należy dołączyć listę uczestników wycieczki, która powinna zawierać:
- nazwisko i imię dziecka,
- klasę,
- adres zamieszkania,
- datę i miejsce urodzenia,
- numer telefonu do rodziców/opiekunów.
Ponadto wychowawca klasy zobowiązany jest do sporządzenia listy uczniów pozostających w szkole i dostarczenia jej do dyspozycji dyrektorowi szkoły.
Lista uczestników wycieczki i pozostających w szkole: Załączniki: nr 4 i nr 4a
Wyznaczenie opiekunów i określenie ich obowiązków
Kierownik wycieczki wyznacza osoby, które będą pełnić funkcję opiekunów podczas wycieczki. Opiekunem wycieczki może być nauczyciel, albo po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba. Kierownik wycieczki sporządza listę opiekunów wycieczki, w której wskazuje nazwisko i imię, funkcję pełnioną podczas wycieczki, datę i miejsce urodzenia, telefon kontaktowy oraz numer paszportu (w przypadku wycieczki zagranicznej).
Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na łączenie funkcji kierownika
i opiekuna wycieczki i imprezy.Obowiązki opiekuna wycieczki szkolnej
Do obowiązków opiekuna wycieczki należy w szczególności:
1) Sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami.
2) Współdziałanie z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki lub imprezy.
3) Sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
4) Nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych uczniom.
5) Wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika wycieczki.
Liczba uczestników wycieczki uzależniona jest od jej charakteru.
Wycieczka miejska lub w łatwym terenie: 1 opiekun na 15 dzieci. Wycieczka szkolna dla 40 uczniów powinna być nadzorowana przez 3 opiekunów i 1 kierownika wycieczki.
Wycieczka górska, w trudnym terenie, turystyka kwalifikowana (rowerowa, kajaki, żeglarstwo, wspinaczka, narty etc.): 1 opiekun na 5 – 10 dzieci.
Ilość opiekunów powinna zostać zwiększona, jeśli w wycieczce biorą udział małe dzieci lub osoby niepełnosprawne.
Opiekunowie zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i regulaminem oraz składają pisemne oświadczenie w sprawie bezpieczeństwa życia oraz zdrowia uczestników wycieczki szkolnej.
Przykładowe oświadczenie stanowi: Załącznik nr 5.
ZGODA RODZICÓW NA WYJAZD DZIECKA
Ważnym krokiem jest uzyskanie od rodziców pisemnych zezwoleń na wyjazd dziecka na wycieczkę oraz przyjęcie na siebie zobowiązań finansowych przez rodziców (opiekunów).
Udział uczniów niepełnoletnich w wycieczce, z wyjątkiem przedmiotowych, odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych , wymaga każdorazowo zgody ich rodziców/ opiekunów.
Zgodę rodziców na wyjazd dziecka na wycieczkę zawiera : Załącznik nr 6
Ubezpieczenie uczestników
1. O możliwości zawarcia dobrowolnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku wycieczek i imprez organizowanych w kraju decydują rodzice (prawni opiekunowie).
2. Uczestnicy wycieczek i imprez zagranicznych obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu od następstw od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Prawa i obowiązki uczestników wycieczki
Uczestnik wycieczki jest zobowiązany do:
1) przybycia na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie,
2) posiadania przy sobie legitymacji szkolnej,
3) realizowania wszystkich poleceń kierownika i opiekunów wycieczki oraz pilota i przewodnika,
4) uczestniczenia w zajęciach przewidzianych w programie wycieczki,
5) poinformowania kierownika lub opiekunów wycieczki o złym samopoczuciu,
6) nie oddalania się od grupy bez zgody opiekuna wycieczki w czasie postoju
i zwiedzania,
7) nie oddalania się z miejsca zakwaterowania bez zgody opiekuna wycieczki,
8) przestrzegania postanowień i regulaminów w miejscach noclegowych,
9) ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym (przechodzenia przez jezdnię i poruszania się pieszo po drodze publicznej) oraz innych przepisów obowiązujących w miejscach pobytu (m.in. zachowania na obszarach chronionych),
10) zachowania się zgodnie z ogólnymi zasadami dobrego wychowania i kultury.
Zasady zachowania się uczestników wycieczki w czasie korzystania ze środków komunikacji:
a) jazda autobusem:
- nie wolno na przystanku stać blisko krawężnika,
- nie wolno podbiegać do autobusu,
- po wejściu należy natychmiast skasować i schować bilet,
- w czasie jazdy zachowywać się cicho,
b) jazda pociągiem:
- nie wolno wychylać się przez okno,
- nie wolna stać koło drzwi,
- nie wolno bez potrzeby opuszczać przedziału,
- w przedziale należy zachowywać się kulturalnie, nie rozmawiać podniesionym głosem oraz nie śmiecić,
- udając się do ubikacji, należy powiadomić o tym kierownika lub opiekuna wycieczki.
Zasady zachowania się w miejscu zakwaterowania:
- w pokojach należy utrzymywać porządek, za umyślne zniszczenie sprzętu w pokojach noclegowych finansowo odpowiada uczestnik,
- nie wolno wychylać się i wychodzić przez okno, balkon, taras,
- należy przestrzegać ciszy nocnej,
- w czasie posiłków obowiązuje kulturalne zachowanie i cisza.
Uczestnikom wycieczki zabrania się:
- kąpieli w jakimkolwiek zbiorniku lub cieku wodnym,
- posiadania zapałek, zapalniczek oraz niebezpiecznych narzędzi,
- palenia papierosów, picia alkoholu, posiadania i używania środków odurzających.
Należy niezwłocznie poinformować kierownika wycieczki lub opiekuna o ewentualnych wypadkach, wyrządzonych krzywdach, szkodach, dolegliwościach zdrowotnych lub innych istotnych problemach związanych z wycieczką.
Wszelkie decyzje o zmianie programu wycieczki podejmuje, po konsultacji z opiekunami kierownik wycieczki.
Szczegółowe zasady bezpieczeństwa na wycieczkach szkolnych
Wycieczka autokarowa:
- liczebność grupy dostosowana do możliwości technicznych autokaru/liczby miejsc,
- 1 opiekun na 15 uczniów (nie licząc kierowcy i pilota/przewodnika),
- miejsca przy drzwiach zajmują osoby dorosłe (opiekunowie),
- przejścia w autokarze muszą być wolne, nie mogą znajdować się tam dodatkowe miejsca do siedzenia,
- autokar musi być oznakowany – tablica „przewóz dzieci”,
- kierowca powinien posiadać świadectwo kwalifikacyjne kierowcy zawodowego oraz potwierdzenie sprawności technicznej autokaru - ważne przez 6 miesięcy,
- maksymalny czas jazdy jednego kierowcy bez przerwy - 4 godziny 30 minut, czas przerwy w jeździe – zalecane 45 minut; 8 godzin,
- postoje mogą odbywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na oznakowanych parkingach,
- po każdej przerwie w podróży należy sprawdzić stan liczebny dzieci,
- obowiązkiem opiekunów jest dopilnowanie dzieci w czasie jazdy (uczniowie nie mogą chodzić po autokarze, siedzieć tyłem, na oparciu, wyrzucać śmieci przez okno, itd.),
- planując wycieczkę należy zapoznać się ze stanem zdrowia uczestników,
- należy zabrać apteczkę pierwszej pomocy.
Wycieczka piesza:
- liczebność grupy do 30 uczniów – 2 opiekunów,
- w czasie marszu jeden opiekun prowadzi grupę, drugi idzie na końcu,
- uczestnicy powinni posiadać ubiór (szczególnie buty) odpowiedni do miejsca i warunków atmosferycznych,
- w mieście należy poruszać się po chodnikach, a poza miastem - lewą stroną drogi, pojedynczo, ustępując z drogi nadjeżdżającym pojazdom,
- w lesie należy poruszać się po znakowanych szlakach turystycznych (na terenie parków narodowych lub krajobrazowych - wyłącznie) lub wyznaczonych ścieżkach,
- opiekun powinien posiadać mapę (wskazana jest znajomość terenu),
- przed wyruszeniem sprzed szkoły uczestnicy powinni być poinformowani o zasadach poruszania się po drogach i po lesie,
- należy zabrać apteczkę pierwszej pomocy.
Wycieczka w góry:
- liczebność grupy – 1 opiekun na 10 uczestników,
- wyruszając w góry należy dokładnie zaplanować trasę, uwzględniając wiek, a także płeć uczestników,
– dla młodzieży w wieku 13-14 lat nie powinna ona przekraczać 12-13 km, tj. 4-5 godz. marszu wraz z odpoczynkami, dla starszej młodzieży długość trasy może ulec wydłużeniu,
- na wędrówkę należy wyruszać wcześnie rano, aby przed zmrokiem dojść do miejsca noclegu,
- uczestnicy powinni posiadać odpowiedni ubiór – buty sznurowane, kurtka (ze względu na zmienność pogody w górach oraz spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości)
- ekwipunek należy zabrać w plecaku,
- wszyscy uczestnicy wycieczki powinni poruszać się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych, w ten sposób, że na początku (za przewodnikiem) ustawione są osoby słabsze kondycyjnie, a na końcu osoby najsilniejsze,
- kolumnę otwiera i zamyka osoba dorosła,
- na terenach powyżej 1000 m n.p.m. wycieczkę prowadzi wyłącznie przewodnik górski lub przodownik turystyki górskiej,
- na terenie parków narodowych wycieczki prowadzą wyłącznie upoważnieni przewodnicy górscy.
Wycieczka rowerowa:
- liczebność grupy - 2 opiekunów na grupę 10-13 uczniów (zgodnie z prawem o ruchu drogowym w kolumnie rowerów nie może jechać więcej niż 15 osób),
- w przypadku kilku grup odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 200 metrów,
- wszyscy uczniowie muszą posiadać kartę rowerową,
- prowadzący wycieczkę powinien jechać na początku, za nim najsłabsi w grupie, następnie pozostali uczniowie, drugi opiekun na końcu grupy,
- tempo jazdy powinno być dostosowane do możliwości najsłabszego uczestnika,
- odstępy pomiędzy jadącymi do 5 m,
- uczestnicy wycieczki powinni jechać jeden za drugim (nie wolno jechać obok siebie), jak najbliżej prawej krawędzi drogi, zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
- opiekun wycieczki winien posiadać apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do ewentualnej naprawy rowerów, także zapasowe dętki i wentyle oraz pompkę,
- uczestnicy powinni posiadać ubiór odpowiedni do jazdy oraz kask ochronny na głowę,
- pierwszy i ostatni uczestnik kolumny powinien posiadać kamizelkę odblaskową,
- z boku tylnego bagażnika (z lewej strony) ostatniego rowerzysty powinno być przymocowane tzw. ramię bezpieczeństwa ze światłem odblaskowym na końcu.
Procedury postępowania w nieprzewidzianych sytuacjach
Postępowanie w przypadku nagłej choroby
- W przypadku nagłej choroby należy skontaktować się z rodzicami, którzy mogą udzielić niezbędnych informacji o sposobie postępowania lub podania leków.
- W przypadku nieustępowania objawów choroby trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, stosować się do wskazań lekarza oraz powiadomić o tym rodziców.
Bezpieczeństwo uczestników
- Młodzież nie może w żadnym przypadku pozostać bez opieki osoby dorosłej (kierownika lub opiekuna).
- Nie wolno samej wypuszczać młodzieży do miasta, nawet gdy przejście od miejsca zakwaterowania jest absolutnie bezpieczne. Należy kierować się zasadą: albo wszyscy udają się w określone miejsce (np. zakup pamiątek, słodyczy, napojów, itp.), albo udaje się część, ale zawsze pod opieką.
Postępowanie w przypadku awarii, pożaru, wypadku lub innych zagrożeń
- w przypadku awarii pojazdu, kolizji, wypadku, powstania pożaru, należy ewakuować wszystkich uczestników wycieczki w bezpieczne miejsce, z wykorzystaniem wyjść bezpieczeństwa, jeżeli zajdzie taka potrzeba,
- w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy lekarskiej,
- w razie konieczności należy zaangażować służby ratunkowe, korzystając
z międzynarodowego numeru telefonu komórkowego – 112.
Postępowanie w sytuacji zaginięcia uczestnika wycieczki
- w przypadku zaginięcia uczestnika (lub uczestników) wycieczki jeden z opiekunów poszukuje go w ostatnio zwiedzanym obiekcie,
- reszta grupy czeka z drugim opiekunem w ustalonym miejscu.
Postępowanie opiekuna wycieczki w sytuacji zaistniałego przestępstwa
- przyjąć do wiadomości informację o przestępstwie (wykroczeniu),
- zapewnić w miarę potrzeby pomoc pokrzywdzonym, jeśli taka okaże się niezbędna,
- sprawdzić w dostępny sposób wiarygodność informacji,
- jeżeli uczeń podaje świadków, to w rozmowie z jak najmniejszą ilością świadków uwiarygodnić informację,
- w rozmowie z pokrzywdzonym ustalić liczbę sprawców i ich dane personalne,
- nie nagłaśniać zdarzenia,
- w przypadku braku wątpliwości co do faktu zaistnienia zdarzenia (o ile jest
konieczne i możliwe) zatrzymać do czasu przybycia policji ofiarę przestępstwa
i jego sprawców,
- jeżeli sprawców jest kilku, w miarę możliwości należy umieścić ich
w oddzielnych pomieszczeniach,
- ofiarę należy odizolować od sprawców,
- udzielić wsparcia psychologicznego osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu
jeśli sytuacja tego wymaga,
- w przypadku odnalezienia rzeczy pochodzących z przestępstwa lub służących
do popełnienia przestępstwa należy je zabezpieczyć,
- odnotować personalia uczestników i ewentualnych świadków zdarzenia,
- powiadomić o zdarzeniu policję,
- wykonać ewentualne czynności zalecone przez przyjmującego zgłoszenie policjanta,
- nie należy na własną rękę wyjaśniać przebiegu zdarzenia, a zwłaszcza
konfrontować uczestników zdarzenia, dążyć do pojednania, itp.,
- nie należy dokonywać przeszukiwania teczek, toreb, kieszeni.
Postępowanie w sytuacji podejrzewania ucznia o znajdowanie się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
W przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, iż podczas wycieczki znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub środków odurzających należy podjąć następujące kroki:
- odizolować ucznia od reszty grupy, ale ze względów bezpieczeństwa nie zostawiać go samego,
- stworzyć warunki, w których nie będzie zagrożone życie i zdrowie uczestników wycieczki,
- zawiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców lub prawnych opiekunów,
- zobowiązać rodziców lub prawnych opiekunów do niezwłocznego odebrania ucznia z miejsca wycieczki,
- w przypadku, gdy rodzice lub prawni opiekunowie odmawiają odebrania dziecka z wycieczki, a jest ono agresywne bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu i zdrowiu innych osób, kierownik wycieczki zawiadamia najbliższą jednostkę policji,
- w przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień albo do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych na czas niezbędny do wytrzeźwienia.
Postępowanie w sytuacji podejrzewania ucznia o palenie papierosów
W przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, iż podczas wycieczki uczeń lub grupa uczniów pali papierosy lub namawia innych do palenia winny podjęte być następujące kroki:
- odizolować ucznia (uczniów) od reszty uczniów, przeprowadzając ostrą i kategoryczną rozmowę, odbierając papierosy,
- wzmóc szczególną uwagę i baczną obserwację ucznia lub grupy uczniów przez cały czas trwania wycieczki,
- po powrocie z wycieczki poinformować o zaistniałym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców lub opiekunów ucznia,
- poinformować uczniów o konsekwencjach podjętych przez władze szkoły
w związku z zaistniałym wykroczeniem (zgodnie ze Statutem Szkoły).
Zakończenie wycieczki
Wycieczka kończy się po przyjeździe do miejsca zamieszkania w miejscu wyznaczonym przez organizatora lub umówionym z rodzicami i odebrania dziecka przez rodziców lub opiekunów.
O zmianie godziny powrotu należy powiadomić rodziców (prawnych opiekunów).
Przynajmniej jeden z opiekunów wycieczki powinien pozostać w miejscu zakończenia wycieczki do czasu odbioru ostatniego uczestnika wycieczki.
Rozliczenie i podsumowanie wycieczki
W czasie wycieczki należy zbierać wszelką dokumentację dotyczącą wydatków. Następnie po powrocie trzeba dokonać bilansu kosztów, dokumentując je
i rozliczając koszty z dyrektorem szkoły nie później niż tydzień od dnia powrotu, z rodzicami na najbliższym zebraniu z rodzicami.Podsumowanie wycieczki załącznik nr 7- ocena wycieczki pod kątem stopnia realizacji założonych celów, wykonania zadań przez uczniów oraz zdobytych wiadomości i umiejętności, kierownik wycieczki zapisuje w dzienniku elektronicznym, w zakładce wycieczki – informacja o wycieczce, nie później niż tydzień od dnia powrotu.
Postanowienia końcowe
Uczniowie, którzy nie uczestniczą w wycieczce klasowej organizowanej
w dniach zajęć szkolnych mają obowiązek brać udział w zajęciach lekcyjnych
z klasą wskazaną przez wychowawcę za zgodą dyrektora szkoły. Imienny wykaz uczniów przygotowuje kierownik wycieczki i przekazuje wychowawcy klasy, do której dołączają uczniowie.Wszyscy opiekunowie oraz uczestnicy wycieczki zobowiązani są zapoznać się
z regulaminem i harmonogramem wycieczki.Jeżeli nie zostaną spełnione wszystkie wymogi organizacyjne dotyczące wycieczki, dyrektorszkoły lub upoważniona przez niego osoba może nie udzielić zgody na przeprowadzeniewycieczki.
Wszystkie pisma wysłane w sprawie wycieczki powinny być podpisane przez kierownika wycieczki i zatwierdzone przez dyrektora szkoły.
Klasowe lub grupowe wyjście uczniów poza teren szkoły, organizowane
w ramach lekcji w celu realizacji programu nauczania nie stanowią wycieczki
w rozumieniu niniejszego regulaminu.Nauczyciel organizujący takie wyjście, musi uzyskać na nie zgodę dyrekcji. Wyjście należy odnotować w dzienniku elektronicznym.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dokumencie zastosowanie mają inne przepisy stanowiące prawo.
Wobec uczestników, którzy nie przestrzegają regulaminu i zasad przepisów bezpieczeństwa, będą wyciągnięte konsekwencje zgodnie z kryteriami ocen
z zachowania zawartymi w Statucie Szkoły.Załącznik nr 1
Sędziszów Małopolski,……………………
NR ………………
Kurator Oświaty
w Rzeszowie
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sędziszowie Małopolskim zawiadamia o organizowanej wycieczce zagranicznej.
INFORMACJA O ORGANIZOWANEJ WYCIECZCE
1. Nazwa kraju- … ………., miejscowość - …………………..
2. Czas pobytu :
3. Program pobytu :
4. Imię i nazwisko kierownika :
5. Opiekunowie:
-…………………………………………………….
-…………………………………………………….
- ……………………………………………………
6. Lista uczestników
…………………………………………
(Podpis dyrektora szkoły)
Załącznik nr 2
PROGRAM WYCIECZKI
Data i godz. wyjazdu oraz powrotu
Długość trasy
(w kilometrach)
Miejscowość docelowa i trasa powrotna
Szczegółowy program wycieczki od wyjazdu do powrotu
Adres punktu noclegowego i żywieniowego oraz przystanki i miejsca żywienia
Załącznik nr 3
(pieczęć szkoły)
KARTA WYCIECZKI
Nazwa i adres szkoły: …………………………………………………………………………………….…………………………………………………………………………………….…………………………
Cel wycieczki:
…………………………………………………………………………………….…………………………………………………………………………………….…………………………
Trasa wycieczki:
…………………………………………………………………………………….……………
Termin:
…………………………………………………………………………………….
Liczba uczestników wycieczki: …………………………………………………………………………………….
Klasy :
…………………………………………………………………………………….
Liczba opiekunów wycieczki:
…………………………………………………………………………………….
Środek transportu:
…………………………………………………………………………………….
Załącznik nr 4
Lista uczestników wycieczki do ………………………………….w dniu ………………
L.p.
Nazwisko i imię ucznia
klasa
Data urodzenia
Adres zamieszkania ucznia
Telefon do rodziców
Załącznik nr 4 aLista uczniów, którzy nie biorą udziału w wycieczce do…………………………….........w dniu ………………
L.p.
Nazwisko i imię ucznia
klasa
Załącznik nr 5
OŚWIADCZENIE
Zobowiązuję się do przestrzegania przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie wycieczki.
Kierownik wycieczki Opiekunowie wycieczki
( imię i nazwisko oraz podpis) ( imiona i nazwiska oraz podpisy)
…………………………………. …………………………………..
…………………………………...
……………………………………
Zatwierdzam
…………………………….
( pieczęć i podpis dyrektora)
Załącznik nr 6
ZGODA RODZICÓW/OPIEKUNÓW NA UDZIAŁ DZIECKA NA WYCIECZCE /IMPREZIE/
………………………………………………
(imię i nazwisko rodzica/opiekuna)
………………………………………………
………………………………………………
(adres)
……………………………………………
(telefon)
OŚWIADCZENIE
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ……………………………………………………
(imię i nazwisko)
kl..................w wycieczce szkolnej do…………………………………………………….., która odbędzie się w dniu/dniach………………………………………………………………..
Oświadczam, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do udziału mojego dziecka
w wycieczce.Wyrażam zgodę na udzielenie w razie potrzeby pierwszej pomocy medycznej i ewentualnej hospitalizacji dziecka.
Inne istotne informację, które rodzice/opiekunowie chcą przekazać organizatorowi wycieczki: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Jednocześnie zobowiązuję się do pokrycia kosztów związanych ze zniszczeniami powstałymi z winy mojego dziecka.
…………………………………… ………………………………………….
(miejscowość, data) (czytelny podpis rodzica / opiekuna)
Załącznik nr 7
ROZLICZENIE WYCIECZKI/ IMPREZY
Wycieczka szkolna do ………………………………………………………………………….
zorganizowana w dniu ……………………………przez ………………………………………
I. Dochody
1. Wpłaty uczestników: liczba osób ……….x koszt wycieczki …………=……………zł
2. Inne wpłaty………………………………………………………………………………
Razem dochody: ………………………………………………………………………...
II. Wydatki
1. Koszt wynajmu autobusu: …………………………………………………………..
2. Koszt noclegu: ………………………………………………………………………
3. Koszt wyżywienia: ………………………………………………………………….
4. Bilety występu:………………………………………………………………………
do teatru…………………………………………………………….
do kina:……………………………………………………………..
do muzeum:…………………………………………………………
inne:…………………………………………………………………
5. Inne wydatki (jakie?) :……………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………….
Razem wydatki:……………………………………………………………………..
Koszt wycieczki (imprezy) na jednego uczestnika:………………………………………..
Pozostała kwota w wysokości …………………………..zł
(określić sposób zagospodarowania kwoty – np. zwrot, wspólne wydatki klasowe)
Kierownik wycieczki
………………………………………….
/podpis/
Rozliczenie przyjął:
……………………………………………………
(data i podpis przedstawiciela rady rodziców)