• HISTORIA SZKOŁY

• W 1910 roku delegacja mieszkańców udała się do hrabiny Potockiej z prośbą, aby ofiarowała ziemię pod budowę szkoły tzw. ,,Stopówki". Chłopi wybudowali tę szkołę w drodze szarwarku czyli ,,czynu społecznego". Pierwszym kierownikiem szkoły był Jan Hauzner. W szkole uczono się języka polskiego, języka niemieckiego, historii, przyrody, matematyki, rysunków, œśpiewu oraz gimnastyki.

W 1936 roku kierownikiem szkoły został Jan Jesionek. Do 1939 roku, czyli do wybuchu II wojny światowej nauka w szkole odbywała się normalnie. W czasie działań wojennych uległy zniszczeniu zarówno budynek szkoły , jak i zabudowania gospodarcze. Podczas wojny zginęła żona kierownika Aniela Jesionek, a ranny pan Jesionek wraz z pozostałą rodziną uciekł w okolice Dębicy.

Nauka rozpoczęta została 10 listopada 1944 roku. odbywała się w jednym pokoju, który odstąpił kierownik. Grono składało się z kierownika szkoły Jana Jesionka, nauczycielki stałej Bronisławy Jesionek, nauczycielki kontraktowej Heleny Dobrowolskiej oraz księdza Jana Szyszki.

W roku szkolnym 1945/46 zapisano do szkoły 180 dzieci. 60 dzieci nie uczęszczało do szkoły z różnych powodów, głównym było ubóstwo rodzin.

W latach 1946/47 nauka odbywała się w dwóch salach od godziny 8.00-17.00. W roku szkolnym 1956/57 Rada Gromadzka podjęła decyzję o zakupie materiałów budowlanych na nową szkołę. W październiku 1957 roku wylano fundamenty pod budynek nowej szkoły. W tym roku szkolnym gromadzono materiały na dalszą budowę.

1 kwietnia zelektryfikowano wioskę i szkołę. W latach 1959/60 szkoła stała się œświecka. Dzieci pobierały naukę religii w domu pana Bolesława Daniela. Ponadto pani Janina Jesionek prowadziła 2 razy w tygodniu ognisko przedszkolne.

27 sierpnia 1961 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły. Szkoła posiadała 5 klas lekcyjnych, kancelarię, œświetlicę, kuchnię szkolną oraz mieszkanie dla kierownika szkoły. W roku szkolnym 1961/62 powołane zostało Państwowe Przedszkole, do którego uczęszczały dzieci w wieku od 3-5 lat. 15 sierpnia przeprowadzono reorganizację placówek wychowawczo-oświatowych w sołectwie Borek Wielki. Pod jedną dyrekcję połączone zostało Państwowe Przedszkole i Szkoła Podstawowa. W roku szkolnym 1990/91 religia wróciła do szkół.
          W latach 1993-95 dobudowano kotłownię, wykonano instalacje grzewcze oraz sanitariaty wewnątrz budynku. W roku szkolnym 1995/96 zlikwidowano Państwowe Przedszkole, do szkoły dołączono oddział zerowy. W ramach wizytacji parafii Borek Wielki 30 marca 1998 roku naszą szkołę odwiedził biskup rzeszowski Kazimierz Górny.

Od 1 września 1998 r. funkcjonujemy jako sześcioletnia szkoła podstawowa.

1 września 2017 r. zostaliśmy przekształceni w 8-klasową szkołę podstawową, której patronem został w kwietniu 2018 r. Marszałek Józef Piłsudski.

1 stycznia 2019 r. nasza szkoła z racji zmian administracyjnych zyskała nazwę
          SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SĘDZISZOWIE MAŁOPOLSKIM,
          UL. SZKOLNA 13,
          39-120 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI